Wydawać by się mogło, że prowadzenie i zarządzanie firmą jednoosobową nie należy do skomplikowanych czynności. Warto jednak zaznaczyć, że właściciele JDG również zobligowani są do prowadzenia księgowości oraz wypełnienia obowiązków podatkowych. Często w celu optymalizacji kosztów zostaje podjęta decyzja o samodzielnej księgowości, bez nawiązania wspópracy z doświadczoną kadrą specjalistów.

Czy księgowość w firmie jednoosobowej jest skomplikowana? Czy samodzielna księgowość w praktyce okazuje się być dobrym sposobem na optymalizację kosztów?

Księgowość firmy jednoosobowej – na czym polega?

Prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej może odbywać się poprzez ewidencje przychodów (ryczałt) lub w formie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Firma jednoosobowa – obowiązki księgowe:

  • ewidencja VAT
  • ewidencja wyposażenia
  • ewidencja środków trwałych
  • ewidencja wartości niematerialnych i prawnych
  • ewidencja przebiegu pojazdu

to tylko kilka z ważnych obowiązków księgowo-podatkowych osób prowadzących firmę w postaci JDG.

Prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej – samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego?

Istotnie należy zaznaczyć, że nieznajomość przepisów niezwalnia z obowiązku ich stosowania. Warto więc tutaj zaznaczyć, że samodzielna księgowość oraz prowadzenie firmy wpływają na zwiększenie ryzyka popełnienia błędu, niedopilnowania terminów, niewłaściwego składania deklaracji. A to z kolei sprawia, że przedsiębiorca naraża siebie (odpowiedzialność całkowita przedsiębiorcy) na poważne problemy finansowe – możliwość nałożenia kary finansowej za nieprawidłowo prowadzoną księgowość.

Z tego powodu korzystnym rozwiązaniem jest prowadzenie księgowości JDG z pomocą biura rachunkowego lub księgowej. Ograniczamy ryzyko błędów do minimum oraz możemy liczyć na wsparcie i pomoc.